Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás értéke 140/90 Hgmm, illetve e fölött van - ismételt vérnyomásmérések alkalmával. Az egyik leggyakoribb megbetegedés a modern társadalmakban.
Magyarországon a felnőtt lakosság közel 30%-a hipertóniás. Nagyobb százalékban fordul elő azokban, akiknek családjában már volt ilyen betegség. A magasvérnyomás-betegség gyakorisága a korral nő, a 65 év feletti lakosság 60-70%-a szenved hipertóniában
A magas vérnyomás az esetek mintegy 90%-ban ismeretlen eredetű, úgynevezett esszenciális hipertónia és körülbelül csak 10%-ban úgynevezett másodlagos, szekunder hipertónia, amikor valamilyen ismert betegség (vesebetegség, hormonális eltérés, anyagcserezavar…) következtében alakul ki.
Jelentőségét mutatja, hogy valamennyi szív és érrendszeri megbetegedés kialakulásában szerepet játszik. Minél magasabb valakinek a vérnyomása, annál nagyobb a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának valószínűsége. Ugyanígy szoros összefüggés áll fenn a halálozás és a mért vérnyomásértékek között is. Míg a 45 éves férfiak várható élettartama hazánkban 120/80 Hgmm vérnyomásérték esetében kb. még 32 év, addig 150/100 Hgmm mellett már csak kb. 20 év.
A betegség osztályozása is a mért vérnyomás nagysága alapján történik, miszerint enyhe, közepes, súlyos és nagyon súlyos hipertóniát szokásos elkülöníteni, jelezve ezzel az adott vérnyomásérték melletti szív és érrendszeri betegségek várható kockázatát. Az esetek egy részében a hipertónia mellé társuló zsíranyagcsere-zavar, dohányzás, cukorbetegség, túlsúly és a fizikai aktivitás hiánya tovább fokozzák ezen megbetegedések valószínűségét.
A különböző szervi szövődmények (szív, agy, perifériás erek, vese,) elváltozásai szoros összefüggést mutatnak az érintettek szemfenéki érkárosodásának mértékével. Éppen ezért nagyon hasznos a hipertóniások rendszeres szemészeti vizsgálata, amely a legkönnyebben felhívhatja a figyelmet a betegség súlyosságára. Fontos továbbá a betegség kezdeti tünetszegénysége miatt a szervkárosodások korai felismerése, illetve kizárása céljából a rendszeres EKG vizsgálat, a szív és a nagy erek ultrahangos vizsgálata, a vesefunkciók és a vizelettel ürülő fehérje mennyiségének meghatározása.
A hipertónia ugyan népbetegség, de gyakorisága ellenére, a betegek kb. fele nem kerül az egészségügyi ellátás látóterébe. Nagy szükség van ezért a különböző alkalmakkor végzett szűrővizsgálatokra, melyek elősegítik a betegség felismerését. Sajnos a már ismert betegek kezelése sem mindig kielégítő, mindössze kb. 10-20%-uk esetében beszélhetünk minden szempontból jó terápiás eredményről.
Elengedhetetlen tehát a betegek kellő felvilágosítása magáról a betegségről, annak veszélyeiről, a helyes kezelés és a rendszeres vérnyomásmérés fontosságáról.