Figyelmesen a strandon. A neuropátia miatt romlik az láb érzékelési képessége, és mivel csökken a fájdalomérzet, észrevétlenül alakulhatnak ki sérülések a strandon vagy a vízparton. A cukorbetegek védekezőképessége amúgy is csökkent, emellett a láb kiszáradt bőrén keletkezett berepedések behatolási kaput jelentenek a bakteriális és gombás fertőzések számára. Fontos, hogy ne tartózkodjunk egyszerre sokáig a vízben, inkább menjünk be többször pár percre. Miután kijöttünk a medencéből vagy a tóból, tengerből, alaposan töröljük szárazra lábunkat, majd hidratáljuk krémmel. Emellett a fényvédelemről se feledkezzünk meg, és ne mászkáljunk mezítláb sem a strandon, sem a parton. A neuropátia miatt ez különösen veszélyes lehet, mivel gyakran nem érezzük, milyen forró a homok, esetleg nem, vagy nehezen észleljük a kisebb köveket és üvegdarabokat, melyek sérüléseket okozhatnak.
Kirándulás, városnézés. Egy-egy nyaralás alatt szívesen tekintjük meg a helyi nevezetességeket. A séták alatt viseljünk túracipőt, természetes anyagból készült zoknit, és ne sétáljunk mezítláb sehol, még a szálláson sem. Érdemes rövid, gyakori sétákra menni a városnézések alkalmával a hosszú, órákig tartó programok helyett. A meleg időben hajlamosabbak vagyunk elhagyni a zoknit, azonban cukorbetegként ez még a forró napokon sem javasolt, hiszen így nehezebb lehet a sebgyógyulás. Ajánlott ellenben speciális lábbeli viselése, amely nyáron is biztosítja az izzadt láb szellőzését és óv az esetleges sérülésektől is. Továbbá ne hanyagoljuk el a hétköznapi lábhigiénét, lábápolást sem. Esténként érdemes ellenőrizni, nincsenek-e sérülések a lábon, vagy nem nyomta-e meg nagyon a cipő.
A kánikula és a fokozott izzadás miatt hasonló óvintézkedések szükségesek akár az otthonunkban, kertünkben is, lábunkat tartsuk lehetőség szerint szárazan, hidratáltan és sérülésmentesen.
Figyeljen a táplálkozásra! Cukorbetegség esetén az egészséges táplálkozás kritikus fontosságú a normál vércukorszint megtartása, és ezen keresztül a neuropátiás szövődmények megelőzése szempontjából. Nyaralás alatt az egzotikus ízek, fogások között azonban könnyű elveszíteni a kontrollt. De mindenképp fontos, hogy a szokásos, dietetikus vagy diabetológus szakorvos által előírt diétát betartsuk. Nézzünk utána az esetleg ismeretlen ételek összetevőinek, de itthon is érdemes tájékozódni a ritkán fogyasztott, szezonális gyümölcsök vércukorszintre gyakorolt hatásáról.
Minimalizálja az alkoholfogyasztást! Nyaraláskor hajlamosabbak vagyunk kirúgni a hámból, hiszen a megszokott mókuskerékből kiszállni felüdítő érzés. Cukorbetegként azonban fontos, hogy nagyon óvatosan bánjunk az alkohollal, mert negatív hatással lehet a vércukorszintre.
A megelőzés már utazás előtt kezdődik. Nyaralás alatt is fontos az otthon megszokott időközönkénti vércukormérés. Éppen ezért idejében készítsük elő a vércukorszint-mérőt, szerezzünk be hozzá tartalék elemet is. Vigyünk magunkkal elegendő gyógyszert és inzulinadagot, figyelve a javasolt tárolásra.
A gyakori vagy hirtelen jelentkező fájdalom a diabéteszes neuropátia súlyosbodását jelezheti. Ezeket a tüneteket hazaérkezése után azonnal jelentse orvosának.