Mit tehet, hogy megőrizze lábának egészségét, elkerülvén a diabéteszes sebeket?
1. Ellenőrizze mindkét lábát naponta
Minden nap gondosan nézze át lábait és lábujjait. A hólyagok és a fertőzések a lábujjai között kezdődhetnek. Talpait tükör segítségével ellenőrizheti. Hordjon fehér zoknit, hogy az esetleges vérzés, váladékozás észrevehető legyen. Amennyiben változást, eltérést tapasztal, keresse kezelőorvosát.
2. Tisztálkodás meleg - nem forró - vízzel
Naponta rövid ideig, kíméletesen mossa meg mindkét lábát meleg - nem forró - vízzel. Kerülje a túl hosszú ideig való áztatást. Ne erőteljesen törölje meg a lábát, csak itassa fel a nedvességet, mert a dörzsölés felsértheti a hámréteget.
3. Ügyeljen arra, hogy cipője jól illeszkedjen
Vásároljon jól illeszkedő cipőt, vagy próbáljon ki vastagabb zoknit még a bőrpír vagy irritáció legkisebb jeleinél is, mivel lehet, hogy nem fogja érezni, amikor bőrkeményedése egyre rosszabbodik. A cipő vásárlása vagy felvétele előtt ellenőrizze, nincsenek-e benne durva varratok.
4. Ne járjon mezítláb
Mindig viseljen cipőt vagy papucsot (melyek finom belső kialakítással rendelkeznek), illetve zoknit a cipőjével, mivel a cipő anyagai (bőr, műanyag, vászon) irritálhatják a bőrt. Ortopédiai lábbelik és talpbetétek használata szintén javasolt lehet.
5. Orvosi konzultáció
Az idegkárosodás kiszámíthatatlan lehet. Mondja el orvosának, ha bármilyen változást érzékel: fájdalom, bizsergés, zsibbadás, körmön észlelt elváltozások.
6. Maradjon puha, de száraz
A cukorbetegek bőre száraz, a talpi bőrfelszín könnyen megrepedhet. A repedezett bőr behatolási kaput képez, a baktériumok könnyebben jutnak a bőr alá. Használjon bőrápoló krémet naponta, de kerülje az irritáló, allergizáló összetevőket. Tartsa a körmöket röviden és reszelt állapotban, hogy elkerülje a benőtt körmök kialakulását.
Ne feledje, a száraz bőr a cukorbetegek esetében veszélyforrást jelenthet, hiszen a bőr fontos védelmet lát el a fertőzések megelőzése során. Ezért az apró sérüléseket is fontos lenne elkerülni, hiszen ezek behatolási kaput jelentenek a kórokozóknak.
7. Próbálja ki az ütésmentes gyakorlatokat
Az úszás, a kerékpározás és a jóga egyre népszerűbb módja a testmozgásnak - minimális befolyással a lábára. Beszéljen orvosával, mielőtt elkezdi az edzés programot.
8. Pedikűrös
3-4 hetente a megfelelő lábápolási rutin mellett is érdemes diabéteszes láb gondozásában képzett szakemberre bízni a lábak ápolását. Fontos, hogy a pedikűrös használjon egyszer használatos papírtörölközőt, az áztató tálban egyszer használatos fóliát és sterilizált eszközöket. Erre még a kezelés kezdete előtt érdemes rákérdezni.
9. Folyadékpótlás
A verejtékmirigyek működése sem megfelelő, a láb bőre jellemzően ezért száraz. A bőrápolása mellett ügyeljen a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre is.