Legyen partner a kezelésben
Fogadja meg kezelőorvosa tanácsait, járjon rendszeresen ellenőrző vizsgálatra, olvasson minél többet betegségéről. Tanulja meg a kezeléshez szükséges ismereteket, jegyezze le a szokásostól eltérő tüneteit, tapasztalatait, melyről a kontroll vizsgálat során tud konzultálni kezelőorvosával.
Mások is tudjanak róla, hogy cukorbeteg
Hordjon „Cukorbeteg vagyok” kártyát, vagy karkötőt magánál. Egy utcai rosszullét esetén ez fontos lehet a betegség felismerésében és a mielőbbi kezelésében.
Fontosak a prevenciós vizsgálatok
Évente menjen el rendszeres ellenőrző vizsgálatokra: szemfenék vizsgálat, neuropátia vizsgálat, érszűkület szűrés, fogászati ellenőrzés. Az ellenőrzés során jelezze, hogy cukorbetegségben szenved.
Immunizáljon
A diabétesz köztudottan gyengíti az immunrendszert. Adassa be magának a megfelelő védőoltásokat és fogyasszon sok zöldséget és gyümölcsöt, illetve egészítse ki táplálkozását (főleg a téli időszakban) vitaminokkal, ásványi anyagokkal. Egyeztessen orvosával, hogy mely védőoltások beadása ajánlott.
Különösen figyeljen fogaira
A rendszeres fogorvosi ellenőrzés mellett ügyeljen fogai gondozására is. Használjon fogselymet és azonnal keresse fel fogorvosát, ha ínye vérzik, gyulladt, duzzadt.
Ne hanyagolja el a lábápolást sem
Naponta mossa meg lábát testhőmérsékletű vízben és törölje fürdés után szárazra. Figyeljen a lábujjak közötti részekre is! Majd óvatosan kenje be ureatartalmú krémmel – ne hagyja ki a lábujjközöket sem.
Fontos a mozgás
Próbáljon rendszeresen mozogni. Ez nemcsak a testsúlyát tartja kordában, de csökkenti a koleszterin-szintet és a vérnyomást is.
Kerülje a dohányzást és az alkoholt
A dohányzás mindenkire ártalmas, de a cukorbetegek különösen veszélyeztetettek. A dohányzás növeli ugyanis a szívinfarktus, stroke, szemkárosodás, vese- és idegkárosodás kockázatát. Figyeljen az alkoholfogyasztásra is, mivel ez instabil vércukorszintet eredményezhet. Ha mégis úgy dönt, hogy alkoholt fogyaszt, tegye azt mértékletesen és adja hozzá a napi kalória bevitelhez.