Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség, amely során a test immunrendszere a saját sejtjeivel, ebben az esetben az inzulint termelő sejtekkel szemben ellenanyagot termel, ennek hatására a sejtek elpusztulnak. Ennek a folyamatnak a pontos kiváltó okai még máig nem tisztázottak. A kutatók szerint az 1-es típusú cukorbetegség hátterében genetikai hajlam áll, amely alapján egy környezeti tényező váltja ki a betegség kialakulását.
Az immunrendszer szerepet játszik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában is. A kutatók összekapcsolták az inzulinrezisztenciát a citokinek magas szintjével, amelyek a szervezetben fellépő gyulladásokra válaszul szabadulnak fel. Az immunrendszer gyulladásra adott reakciója azt eredményezi, hogy a zsírsejtek nem képesek jól reagálni az inzulinra, a zsírsejtek a vérben zsírsavakat szabadítanak fel.
A kialakult diabétesz olyan összetett, a szervezet egészét érintő betegség, amely károsan hat a szervezet védekezőképességére is. Meglévő cukorbetegség esetén jóval hajlamosabbak lehetünk a fertőzésekre, a gyulladások elhúzódására, hiszen a gyengült immunrendszer kevésbé képes megóvni bennünket a kialakulásuktól. A gyakori fertőzéses megbetegedés, a bőrproblémák, a gombás megbetegedések, a gyulladt fogíny vagy az afta kialakulásának esélye ezért nagyobb, mint a diabéteszben nem szenvedők esetében.