A metabolikus szindróma olyan összefoglaló elnevezés, amely magába foglal számos, egymással szoros összefüggésben megjelenő elváltozást, úgymint a magas vérnyomást, a magas vércukorszintet, a derék körüli testsúly-többletet és a kóros koleszterin- vagy trigliceridszintet. A metabolikus szindróma együtt jár a szívbetegség, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának fokozódásával.
A metabolikus szindrómával járó rendellenességek többségének nincsenek nyilvánvaló jelei vagy tünetei. Az egyik látható, figyelemfelhívó jel lehet a nagy derékkörfogat, ebben az esetben érdemes gyanakodni arra, hogy a vérnyomás, a vércukor- és a vérzsír szintek is eltérnek az egészséges értékektől. Amennyiben már kialakult a magas vércukorszint, észreveheti a cukorbetegség jeleit is, mint például fokozott szomjúságot és vizeletet, az állandó fáradtságot és homályos látást.
Kialakulásának folyamata
A metabolikus szindróma szorosan kapcsolódik a túlsúlyhoz, elhízáshoz és az inaktivitáshoz, ami idővel inzulinrezisztenciához vezethet. Normális esetben az emésztőrendszer cukrokra bontja az elfogyasztott ételeket, amit a sejtek az inzulin segítségével képesek felvenni. Az inzulinrezisztenciában szenvedő embereknél a sejtek nem reagálnak normálisan az inzulinra, és a glükóz nehezen jut a célsejtekbe. A folyamat során a test egyre több inzulint termel, majd a kompenzáló mechanizmusok kimerülésével a vércukorszint megemelkedik. Az anyagcserebetegség több szervünk működésére is hatással van: megváltoznak a vérzsír-értékek, az erek károsodásával pedig a magas vérnyomás betegség is kialakul.