B-vitaminok – Sok cukorbetegnél áll fenn B-vitamin hiány, mely növeli a cukorbetegség bizonyos szövődményeinek kockázatát. A B-vitaminok idegrendszeri szerepük miatt jótékony hatásúak diabéteszes neuropátiában. A B-vitaminok családjának tagjai előnyös hatású, nélkülözhetetlen vitaminok.
C-vitamin – Az 1-es típusú cukorbetegek általában C-vitamin hiányban szenvednek. A C-vitamin véráramban történő növelése csökkenti a szorbitol mennyiséget.
Cink – Kulcsfontosságú az inzulin anyagcserében. A cinkhiány hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.
D-vitamin – Tanulmányok szerint fokozza az inzulin érzékenységet, ami nélkülözhetetlen a vércukorszint szabályozásában. Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásában már bizonyított, hogy a D-vitamin bevitellel a kialakulás kockázata csökkenthető, 2-es típusú cukorbetegség esetén is szerepe van a patomechanizmusában, de még további vizsgálatok folynak ennek megerősítésére.
Karnitin - Elősegíti a zsírsavak lebontását, csökkenti a koleszterinszintet és megköti az acilmaradékokat.
Króm - Nélkülözhetetlen nyomelem, a szénhidrát metabolizmusában vesz részt. Hasznos a prediabéteszes állapotban és terhességi cukorbetegségben is. Tapasztalatok alapján csökkenti az étvágyat, javítja az inzulin érzékenységet. Kis mennyiségben biztonságos, de nagy dózisban vesekárosodást is okozhat.
Kálium – Az inzulin szervezetbe történő bejuttatása káliumhiányt okozhat. Kálium pótlással javul az inzulinérzékenység és a hormon hatása.
Mangán – A cukorbetegeknél gyakori a mangánhiány, mely kulcsfontosságú abban, hogy a test enzimjei hogyan kezelik a glükóz-anyagcserét.
Magnézium – Közvetlenül befolyásolja a 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintjét. A magnéziumhiány megszakíthatja az inzulinszekréciós folyamatot és növeli az inzulinrezisztenciát. Hiánya gyorsítja a cukorbetegség kialakulását is, mert nem tud kellő mennyiségben kialakulni az inzulin.
Q10 koenzim - A szervezetben természetesen előforduló vegyület, mely segíti a szénhidrát anyagcserét, csökkenti a vércukorszintet, oxigenizálja a vért, így segíthet a diabéteszes retinopátia egyes eseteiben.
Taurin – 1-es típusú cukorbetegeknél gyakori az alacsony taurinszint, mely növelheti a szívbetegségek kockázatát. A taurin javítja a vér viszkozitásának szintjét.