Napi ritmus betartása és elegendő alvás. Feküdjön le és keljen fel minden nap ugyanabban az időben. Tartsa be a szokásos alvás-ébrenlét ütemtervet, még akkor is, ha otthon marad. Alakítson ki önmaga, a munkavégzése és a családja számára is elfogadható napi ritmust, szokástervezetet és próbálja tartani magát (magukat) hozzá. A mindennapi feladatokra való fókuszálás csökkentheti a belső feszültséget.
Vegyen részt rendszeres fizikai tevékenységben. A rendszeres fizikai aktivitás és testmozgás segíthet csökkenteni a szorongást és javítani a hangulatot. Keressen egy mozgást magában foglaló tevékenységet, például tánc- vagy testgyakorlat-alkalmazásokat. Menjen ki a szabadba, például egy tanösvényre vagy saját kertjébe, napi egy óra tartós séta is megteszi.
Táplálkozzon egészségesen. Próbáljon kiegyensúlyozott étrendet tartani. Kerülje a gyorsételek és a finomított cukor fogyasztását. Egyen 2-3 óránként kisebb adagokat. Ha teheti, figyeljen az ételek tápértékére (ásványi anyagok, vitaminok). Korlátozza a koffeint, mert súlyosbíthatja a stresszt, a szorongást és az alvási problémákat.
Figyeljen a vitamin- és ásványianyag-bevitelre. A megfelelő táplálkozás mellett fokozottan figyeljen a vas, cink, magnézium, D-vitamin és C-vitamin bevitelére is, amelyek segíthetnek a szervezet és az immunrendszer megfelelő állapotának fenntartásában.
Kerülje a dohányzást és az alkoholt. Ha dohányzik, máris nagyobb a tüdőbetegség kockázata. Mivel a COVID-19 hatással van a tüdőre, a kockázat még jobban megnő. A dohányzás rituáléját általában feszültségoldónak írják le, mégis bizonyítottan fokozza a stresszállapotot. A túlzott alkoholfogyasztás ronthatja a helyzetet és csökkentheti megküzdési készségeit. Kerülje a nyugtató hatású gyógyszerek szedését, kivéve, ha orvosa írta fel Önnek.
Korlátozza a képernyőidőt. Kapcsolja ki az elektronikus eszközöket minden nap egy időre, beleértve a lefekvés előtti 30-60 percet mind saját magánál, mind gyermekénél. Figyeljen tudatosan arra, hogy kevesebb időt töltsön a képernyő előtt – televízió, táblagép, számítógép és telefon.
A családi élet megváltozása, az együtt töltött idő „kényszerű” megnövekedése, a bezártság miatt érdemes lehet új családi szokásokat kialakítani, új közös tevékenységekbe belefogni.
Pihenjen és töltődjön fel. Szánjon időt magára. Már néhány percnyi nyugalom is felüdítheti, és segíthet csökkenteni a szorongást. Sok ember számára előnyösek az olyan gyakorlatok, mint a mélylégzés, a tai chi, a jóga, az éber figyelem vagy a meditáció. Merüljön el egy habfürdőben, hallgasson zenét, olvasson vagy hallgasson könyvet – bármi segíthet ellazulni. Válassza ki az Önnek megfelelő technikát, és gyakorolja rendszeresen.