Vashiány
A vas nélkülözhetetlen ásványi anyag szervezetünk megfelelő működéséhez. A vashiány nagyon gyakori, különösen a fiatal nők, gyermekek és vegetáriánusok körében. Vérszegénység, fáradtság, legyengült immunrendszer jelezheti a hiányát.
Jódhiány
A jód elengedhetetlen ásványi anyag a normál pajzsmirigy működéshez és a pajzsmirigyhormonok termeléséhez. A pajzsmirigyhormonok számos testi folyamatban vesznek részt, például a növekedésben, az agy fejlődésében és az alap anyagcserében. A jódhiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiány, amely a világ népességének közel egyharmadát érinti.
D-vitamin hiány
A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, amely hormonként működik a szervezetben. Szinte minden sejt rendelkezik D-vitamin-receptorral. A D-vitamint napfény hatására a bőr 7-dehidrokoleszterol vegyületéből állítja elő a szervezet. Így azok az emberek, akik az Egyenlítőtől távol élnek, nagyobb eséllyel szenvednek időszakosan D-vitamin hiányban, hacsak megfelelő táplálkozással vagy D-vitamin készítményekkel nem tudják megfelelő mértékben pótolni.
B12-vitamin hiány
A B12-vitamin, más néven kobalamin, vízben oldódó vitamin. Elengedhetetlen a vérképzéshez, valamint az agy és az idegek működéséhez. A test minden sejtjének szüksége van B12-vitaminra a megfelelő működéshez. A B12-vitamin csak az állati eredetű élelmiszerekben található elegendő mennyiségben, bár bizonyos hínárfajták kis mennyiséget tartalmazhatnak. Ezért azoknál, akik nem esznek állati eredetű termékeket, fokozott a hiány kockázata.
Kalciumhiány
A kalcium elengedhetetlen a test minden sejtjének működéséhez. Mineralizálja a csontokat és a fogakat, különösen a kamaszkor idején, továbbá segít a csontminőség biztosításában. Kalcium nélkül a szív, az izmok és az idegek nem működhetnek megfelelően. Ha nem megfelelő a kalciumbevitel, a szervezet a csontokból szabadít fel kalciumot. Ez hosszútávon a csontszerkezet károsodásával, fokozott törékenységgel járó oszteoporózis kialakulásához vezet.
Magnéziumhiány
A magnézium kulcsfontosságú ásványi anyag a szervezetben. A csontok és a fogak felépítéséhez elengedhetetlen, és több mint 300 enzimreakcióban is részt vesz. Az alacsony magnéziumbevitel és a vér magnéziumszintje számos betegséghez kapcsolódik, beleértve a 2-es típusú cukorbetegséget, a metabolikus szindrómát, egyes szívbetegségeket.
A hiánybetegségek megelőzésének legjobb módja a kiegyensúlyozott étrend, amely teljes, tápanyagban gazdag ételeket tartalmaz. Kiegészítőkre azonban szükség lehet nem megfelelő táplálkozás esetén, vagy azokban az állapotokban, amelyek a szervezet fokozott ásványianyag és vitamin igényével járnak.