Miért fontos?
Ez a mikroelem részt vesz a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjében, összefüggésbe hozták egyes nyomelemek – a szelén és a cink mellett a króm – hiányát a szénhidrát-anyagcsere zavaraival. A króm hiánya szerepet játszik egyes szívbetegségek (pl. koszorúér-betegségek) kialakulásában is. Segíthet a fogyókúrában is, egyes kutatások szerint csökkenti ugyanis az édesség utáni vágyat.
Miként hasznosul?
Az ajánlott bevitel napi mennyisége felnőttek számára 40 mikrogramm, ez megvalósulhat az étkezésünkkel vagy étrend-kiegészítő formájában. Fontos tudni, hogy igen változó a króm felszívódása: a táplálékkal, vízzel bevitt nyomelem hasznosulása csekély, ráadásul számos tényező befolyásolja, így például más tápanyagok jelenléte. Például a C-vitamin, keményítő, az egyszerű cukrok, egyes aminosavak fokozzák, míg a kalcium, mangán vagy a vas nagy koncentrációban csökkentik annak mértékét. Az élesztő alapú krómkészítmények kimagasló felszívódással rendelkeznek.
Mi minden tartalmazza?
Napi étrendünk nem tartalmaz elegendő mennyiségű krómot, pedig ott van a sörélesztőben, gombában, teljes kiőrlésű gabonamagvakban, a hüvelyesekben, a sajtban, valamint a májban és az osztrigában is. Arra azonban figyelnünk kell az ételek elkészítésénél, hogy csökkenhet a krómtartalom. A króm legjobb természetes forrása a korpa, azonban ezt nem fogyasztjuk elegendő mennyiségben.